Medicinski forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Medicinski forum

Online pomoc i strucni medicinski saveti
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Prvo pitanje za dr.Ivicu

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
minjab

minjab


Ženski Broj poruka : 39
Godina : 50
Location : BEOGRAD
Datum upisa : 15.08.2007

Prvo pitanje za dr.Ivicu Empty
PočaljiNaslov: Prvo pitanje za dr.Ivicu   Prvo pitanje za dr.Ivicu Icon_minitimeČet Avg 16, 2007 11:53 pm

Eto dr.Ivice ,da Vas saletim dok ne krenete na more , treba mi vaše mišljenje.

Poslednjih dva tri, dana opet imam malo jače aritmije ,tj.ćešće ,ne ometaju me mnogo,ali su tu prisutne ,i nekako nemam mira,znači ,nije ona faza ,kad toliko preskoči da gubim dah,i zanesvesti mi se-ne.Ove su one tek toliko da jače lupi u grudima,ali mi smetaju.

E sad (posle sadržajnog opisa ,da pređem na pitanje),mene zanima po Vašem mišljenju ,išla bih na put ,verovatno avionom Shocked ,pa da li treba da uradim neku konsultaciju,analizu ili nešto slično ,ili da stisnem zube i šta bude biće......
Još uvek ne rezervišem ništa ,sve mislim suprug će odustati ,ali izgleda da je bolje da se konsultujem sa Vama....

Posle pooooooodužeg pitanja ,da Vam se zahvalim unapred na odgovoru,i da Vam poželim srećan put i lep provod. sunny
Nazad na vrh Ići dole
dr ivica

dr ivica


Muški Broj poruka : 5
Godina : 54
Location : Pozarevac
Datum upisa : 15.08.2007

Prvo pitanje za dr.Ivicu Empty
PočaljiNaslov: Re: Prvo pitanje za dr.Ivicu   Prvo pitanje za dr.Ivicu Icon_minitimePet Avg 17, 2007 2:55 pm

Minjab,

Mislim da i sami znate da su te aritmije bezopasne, jer ih imate dugo i nista Vam nisu do sada uradile. u avionu cete uzivati, u to sam siguran, ja sam potpuno odusevljen svaki put kad letim.

Aritmije treba malo "precizirati", videti jesu li to ipak samo palpitacije, Vas subjektivni opsecaj preskakanja, a realno, sa ritmicnom sinusnom akcijom na EKG-u. Ili, ako ima preskoka, jesu li supraventrikularne ekstrasistole, ventrikularne ekstrasistole, jesu li parne, pojedinacne, monomorfne, polimorfne, sa dobrim ili losim "kuplungom", jesu li udruzene sa tahikardijom ili ne, itd. genralno, postoji jedna (moja, ali i nezvanicno sire prihvacena) shema lecenja, zavisno od situacije do situacije:

1. Normalna frekvencija, pojedinacne pretkomorske-supraventrikularne ekstrasistole (SVES), retke - dati Propafen 150mg jednom dnevno.
2. Normalna frekvencija, cesce SVES - Propafen 150mg 2-3x dnevno
3. Sporija (manja) frekvencija, pojedinacne SVES - bez terapije
4. Sporija frekvencija, ceste SVES - uput kardiologu, razmisljati o uljucivanju politerapije i antiagregacione th
5. Brza (veca) frekvencija, pojedinacne SVES - beta blokatori u malim dozama (ako je tenzija normalna, odnosno nije suvise niska)
6. Brza frekvencija, brojne i/ili serijske SVES - kombinovana terapija sa dva antiaritmika, moze Verapamil zasebno, ili npr. Propafen i beta-blokator.
7. Normalna fekvencija, pojedinacne komorske-ventrikularne ekstrasistole (VES), retke - Prpafen ili Amiodaron, jednom dnevno
8. Normalna frekvencija, cesce VES - Amiodaron 200mg 1x1
9. Sporija frekvencija, pojedinacne VES - bez terapije, ili pola Amiodarona dnevno
10. Sporija frekvencija, cesce VES - uput kardiologu, politerapija, observacija
11. Brza frekvencija, pojedinacne VES - beta blokatori u malim dozama (ako je tenzija normalna, odnosno nije suvise niska), ili Propafen ili Amiodaron. (ja ne dajem Minsetil i druge antiaritmike, mada ce druge kolege pribeci i tome)
12. Brza frekvencija, brojne VES ili VES u salvama - obesrvacija, uput kardiologu ili kombinacija antiaritmika.

Naravno, ni sve ovo navedeno nije tako striktno, niti je jednostavno, postoje dopunski kriterijumi koji nas opredeljuju u klinickom odlucivanju, pa je lecenje bez lekara opasno, a lecenje aritmija bez cescih poseta lekaru uz redovne kontrole EKG-a nije uputno.

Da na kraju samo podsetim, cesto se bezazlene aritmije ekstrasistolnog tipa smiruju na davanje sedativa, uz uzimanje manjih obroka, izbegavanje kafe, gaziranih pica i uz pridrzavanje pojedinih higijensko-dijetetskih rezima i pravila ponasanja. Aritmija se ponekad povlaci i na uzimanje "na eks" case hladne vode, na promenu polozaja, nakasljavanje ili blagu kratkotrajnu masazu vrata i podvilicne regije.

Uzivajte u putovanju i ne brinite!

Sve najbolje.

Ivica
Nazad na vrh Ići dole
http://zdravkovic.tripod.com
minjab

minjab


Ženski Broj poruka : 39
Godina : 50
Location : BEOGRAD
Datum upisa : 15.08.2007

Prvo pitanje za dr.Ivicu Empty
PočaljiNaslov: Re: Prvo pitanje za dr.Ivicu   Prvo pitanje za dr.Ivicu Icon_minitimePet Avg 17, 2007 6:49 pm

Hvala puno na odgovoru .
S'tim što ja deo od 1-12 pretpostavljam da ne mogu i nesmem da preciziram bez kardiologa,pa tako se i tešim ja ih imam non stop(dobro ne baš ,ima dana da ih nema) i da je trebalo nešto da bude bilo bi.

Što se tiče kafa,gaziranog itd. to sam odavno izbacila -da mi ne pogoršaa kad ih imam ,a kad ih nemam ,trgnem neku kaficu (retko ali kad zamiriše Laughing ),

U avionu ,neću baš uživati jer mi je muka ,pa ne vredi ali ko idiot ,već 6 godina idem avionom ( i svaki put mislim ma neće biti tako) ....ali još kad je dalja relacija ,ma to je užas..... affraid

Sve u svemu ,da ne maltretiram kardiologa i da zagrizem , e samo da ne budem takav baksuz da se jave one jake tih desetak dana(još odlažemo ....)

Vama sve najbolje i lep provod u Grčkoj, kalimera,kalispera i ouzo. drunken
Nazad na vrh Ići dole
minjab

minjab


Ženski Broj poruka : 39
Godina : 50
Location : BEOGRAD
Datum upisa : 15.08.2007

Prvo pitanje za dr.Ivicu Empty
PočaljiNaslov: Re: Prvo pitanje za dr.Ivicu   Prvo pitanje za dr.Ivicu Icon_minitimePet Avg 17, 2007 7:18 pm

Da još nešto ,ja malo cvikam jer sam imala u parovima ventricularne ,pa na poslednja dva holtera nisu zabeležene ,pa sam se prepala ,a šta ako se jave ....itd.itd.....znate šta sve kad neko umisli može da se provuče kroz um.....

Eto toliko ,hvala još jednom
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Prvo pitanje za dr.Ivicu Empty
PočaljiNaslov: Re: Prvo pitanje za dr.Ivicu   Prvo pitanje za dr.Ivicu Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Prvo pitanje za dr.Ivicu
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Za dr Ivicu - zasto bes tako mnogo zamara?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Medicinski forum :: MEDICINA :: Opšta medicina-
Skoči na: